Haber

BM’nin Libya Özel Temsilcisi, Libyalı tarafları bir araya getirecek “diyalog” planını desteklediğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Abdoulaye Bathiliy’in, Libya Başkanlık Konseyi’nin Yüksek Devlet Konseyi ve Temsilciler Meclisi yetkililerini Tobruk’ta bir araya getirme planına destek verdiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed el-Menfi, Bathiliy ile telefon görüşmesi yaptı.

Kurulun diyalog girişimini desteklediğini ve siyasi partilerin söz konusu girişime olumlu yanıt vermesi için çalışacağını belirten Bathiliy, tüm partilerin diyaloga girerek seçimleri yapıp anayasal yerini oluşturmasının zamanının geldiğini söyledi.

BM Temsilcisi, Başkanlık Konseyi’nin girişiminin geçiş dönemini sona erdirecek anayasal diyaloğun önünü açtığını kaydetti.

Libya Devlet Başkanlığı Konseyi, 8 Aralık’ta, ülkedeki siyasi krizi analiz etmek için Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi yetkililerini Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Tobruk’ta bir araya getirmeyi planladığını duyurdu.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki ayrı hükümet bulunuyor. Bu durum ülkede istikrarsızlığın sürmesine neden olmaktadır.

Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı ancak seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, görevdeki Milli Birlik Hükümeti’nin görev süresinin 24 Aralık 2021’de dolması gerekçesiyle ülkenin batısındaki birçok milletvekilinin katılmadığı 10 Şubat’ta Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçti. ve 1 Mart’ta Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe, Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu ve görevi seçilmiş bir kişiye devredeceğini söyledi. devlet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu